MILYEN A JÓ TÚRACIPŐ? MIRE FIGYELJ?
Miért jó a túracipő? Miért nem érdemes sportcipőben hegyet mászni?
Na jó, nyilván senki nem indulna el egy hétköznapi sportcipőben hegyi túrázni (reméljük), de az egyszerűbbnek tűnő kirándulásokat el lehet benne képzelni. Pedig nem a legjobb ötlet! Több okból sem. Egyrészt az utcai cipőket nem arra tervezték, hogy „belekapaszkodjanak” a talajba, a gyökerekbe, vagy akár a sárba, és nem is arra, hogy egy üres folyómeder kavicsain lépkedve stabilan tartsák a bokádat.
Másrészt az anyagjuk közel sem annyira erős, hogy sérülés nélkül kibírják ezt az igénybevételt.
Rövidebben megfogalmazva, ha sportcipőben túrázol, jó eséllyel kikészíted a lábadat, balesetet szenvedsz és még magát a cipőt is dobhatod a kukába. Nem igazán éri meg. Arról nem is beszélve, hogy hűvösebb időben könnyen meg is betegedhetsz egy terepre alkalmatlan cipőben.
Milyen a jó túracipő? Milyen szempontokat vegyél figyelembe?
1. Gondold végig, mikor-és hol fogod használni
Mielőtt megvennéd az első szimpatikus túracipőt, gondold végig, hogy milyen évszakban, milyen terepen fogod a leggyakrabban használni. Akkor fogsz jó túracipőt találni, ha ezekre tudod a választ, hiszen a magashegyi túrához másfajta felszerelés kell, mint egy sétához a Hortobágyon. Ha gyakran túrázol télen, akkor egy hóban használható lábbelit (is) kell szerezned, ha pedig tudod, hogy sokszor patakokon-és pocsojákon kelsz át, akkor a termék vízállóságára kell nagy hangsúlyt fektetned. Azoknak, akik nagyon sokszor-és kifejezetten változatos terepeken mozognak, többféle lábbelire is gondolniuk kell.
2. Alaposan vedd szemügyre a talpát!
A túracipők egyik legfontosabb része a talpuk, ezen áll-vagy bukik minden! Ha olyan cipővel találkozol, aminek a barázdái nem mélyek-és nem szélesek, az nem lesz a legjobb választás a számodra. Ennek az az oka, hogy túra közben a cipő talpán lévő nagy bütykök segítenek felkapaszkodni az emelkedőkön, legurulás helyett lesétálni egy dombon, vagy éppen hasra esés nélkül átgázolni egy sáros szakaszon.
Ha a barázdák mélyek, de nagyon keskenyek, az szintén problémás lehet. Sáros-vagy havas terepen ilyen cipőt nem érdemes viselni, ugyanis könnyen eltömődnek a mélyedései, az anyag pedig nem tisztul ki belőle magától. A lábbeli így csúszni fog, ráadásul egyre nehezebb-és nehezebb lesz, ami túra közben nagyon kellemetlen.
A széles barázdákból ezzel ellentétben a sár-és a hó is ki tud peregni.
3. Vigyázz a szár magasságára!
Első ránézésre mindig biztatóbbnak tűnhet egy magas szárú túracipő/túrabakancs, pedig sokszor inkább zavaró, mint hasznos. Ezek a lábbelik jóval nehezebbek, mint a sportcipő-szerű társaik, ráadásul a bokarészük általában igen merev.
Ha sokszor túrázol magas hóban, mély sárban vagy olyan helyen, ahol vízen kell átgázolnod, akkor jó hasznát veszed, ellenkező esetben inkább akadályozni fog. Könnyebb terepeken sokkal kellemesebb egy kisebb cipő, amiben gyorsabban, egyszerűbben-és szabadabban mozoghatsz, de még meredekebb lejtőkön is könnyebb ezekben haladni.
4. Válassz nagyobb méretet!
Túracipő választásnál nem érdemes a pontos méretedhez ragaszkodni, hiszen olyan terepeken fogod használni, ahol a lábad sokszor lehetetlen szögekben áll majd. Ha a cipő pont akkora, mint a lábad, az fájdalmas pillanatokat okoz majd, főleg akkor, amikor 10 kilométer gyaloglás után elkezd bedagadni. A jó túracipőben van hely a lábadnak, egyáltalán nem nyomja sehol.
Mi az a szempont, ami fontosnak tűnik, pedig nem az?
A kényelem – a felpróbálás pillanatában. Fontos megérteni, hogy ezeket a cipőket nem arra találták ki, hogy a parkettán sétálj benne és nem is arra, hogy az áruház műgyanta padlóját koptasd vele. Ne rémülj meg, ha a választott túracipő a felpróbálás pillanatában nem teljesen kényelmes, hiszen a természetben egészen máshogy viselkedik majd. A föld/hó süllyedése, a kövek, a fák gyökerei, az emelkedők – ezek mind-mind megváltoztatják egy cipő teljesítményét.
Persze, ha egy lábbeli borzalmasan kényelmetlen, az nem jó jel, de az apró kellemetlenségek még nem jelentenek semmit.
Hogy milyen a jó túracipő? Nos, mindenkinek másmilyen. Van aki erre esküszik, vagy aki arra, de ha tudatosan, az említett pár szempontot figyelembe véve választod ki a sajátodat, akkor jó eséllyel nem fogsz csalódni! Irány a természet!